X

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Förtroendevalda

Här finns förteckning över förtroendevalda i kommunstyrelsen.

För frågor, var vänlig ring kommunkansliet, telefon 0530-181 04.

 

Kommunstyrelsens presidium består av

Morgan E Andersson (C) - ordförande

Eva Pärsson (M) – 1:e vice ordförande

Michael Melby (S) – 2:e vice ordförande

 

Ledamöter och ersättare

Moderaterna                                    

Ledamot                                                       

Eva Pärsson - 070-587 09 46 - eva.parsson@mellerud.se

Ersättare                                                         

Ludwig Mossberg – 070-766 70 26 – ludwig.mossberg@mellerud.se

Harald Ericson – 070-598 27 07– harald.ericson@mellerud.se

                                                          

Centerpartiet                                   

Ledamöter                                                       

Morgan E Andersson – 0530-181 07 – morgan.e.andersson@mellerud.se      

Peter Ljungdahl – 070-517 00 45 - peter.ljungdahl@mellerud.se

Ersättare                                                         

Martin Eriksson - 073-320 05 94 – martin.eriksson@mellerud.se

 

Liberalerna                            

Ersättare                                                         

Mauri Simson – 070-593 12 18 – mauri.simson@mellerud.se

                                   

Kristdemokraterna                         

Ledamot                                                       

Daniel Jensen - 070-951 21 24 - daniel.jensen@mellerud.se

                                                           

Arbetarepartiet -Socialdemokraterna                   

Ledamöter                                                       

Michael Melby – 070-916 78 27 – michael.melby@mellerud.se

Marianne Sand Wallin - 070-347 48 39 - marianne.sand.wallin@mellerud.se

Thomas Hagman - 070-567 60 30 – thomas.hagman@mellerud.se

Ersättare                                                         

Christine Andersson – 072-155 95 19 – christine.andersson@mellerud.se

Kent Bohlin - 072-216 95 32 – kent.bohlin@mellerud.se   

Florence Jonasson – 076-276 33 46 – florence.jonasson@mellerud.se           


Miljöpartiet de gröna                              

Ledamot                                                       

Youseff El-Ghoul - 073-731 25 35 - youseff.el-ghoul@mellerud.se

Ersättare

Ahmed Mahmoud - 0760-671 718 - ahmed.mahmoud@mellerud.se

                                                           

Sverigedemokraterna                             

Ledamot                                                       

Ulf Rexefjord - 073-801 88 20 - ulf.rexefjord@mellerud.se  

Liselott Hassel – 0723-11 46 44 – liselott.hassel@mellerud.se

Ersättare                                                         

Tony Andersson – 076-812 05 47 – tony.andersson@mellerud.se                 

Martin Andersson – 070-654 45 33 – martin.andersson@mellerud.se            

                                                       

Kommunpartiet i Mellerud                     

Ledamot

Jörgen Eriksson - 070-528 50 55 - jorgen.eriksson@mellerud.se

Ersättare

Sture Bäckström – 070-648 51 60– sture.backstrom@mellerud.se

 

Sidan uppdaterades 7 oktober 2021