Rådaskolan

Rådaskolan
En grundskola med årskurs 7, 8 och 9 - cirka 330 elever

Nyheter

Luciakonsert måndag den 12 december klockan 19:00

Kulturskolans luciakonsert har en lång tradition av att lysa upp decembermörkret.

Konserten inleds med några solister från Kulturskolan i Mellerud som sätter stämningen för kvällen.Luciatåget är förstärkt med elever från Nordalsskolan och Rådaskolan.
Tillsammans bjuder de på en stämningsfull konsert i adventstid.

Fri entré!

www.mellerud.se/kulturskolan

Tisdagen den 13 december är det Luciafirande på Rådaskolan för våra elever och personal.

Publicerad 25 november 2022

Tisdagen den 6 december är det en förkortad skoldag för våra elever som slutar klockan 13:35 på grund av fortbildning för personalen.
Bussar går hem 13.40.

Publicerad 28 november 2022

Terminsavslutning är tisdagen den 20 december.Eleverna börjar klockan 08:30 och slutar 11:20.Bussarna går hem klockan 11:30

Publicerad 25 november 2022

Robert skriver:

Snart dags att summera denna termin.
Det är bråda tider inför Jul. Många saker skall hinnas bli klart med både i skolan och hemma.
Vi jobbar mycket just nu med studiero och att eleverna skall få med sig så mycket det bara går. Höstterminens betyg kommer som vanligt att skickas hem.

Fortsatt vaksamhet gällande covid 19. Vi på skolan ser en viss ökning av sjuka i covid 19. Så vi ber er att är man sjuk stanna hemma tills man är helt frisk.

Tisdagen den 6 december är det en förkortad skoldag för våra elever som slutar klockan 13:35 på grund av fortbildning för personalen.
Bussar går hem 13.40.

Publicerad 25 november 2022

 Angående specialkost

De senaste åren har önskemål om specialkost ökat, det har gjort att vi skärpt våra krav på dokumentation för att inte behöva utesluta livsmedel i onödan.
För mer information klicka här.

Med vänlig hälsning
Martin Zetterström
Enhetschef Serviceenheten, Melleruds kommun
0530-181 77
martin.zetterstrom@mellerud.se

Anmälan om specialkost

Vår e-tjänst anmälan om specialkost är till för dig som är vårdnadshavare till ett barn i skolan. E-tjänsten används för att lämna uppgifter inför skolstart och ska sedan lämnas på nytt i samband med varje nytt läsår eller när något ändras. Uppgifterna behöver vi för att, på bästa sätt, ta hand om ditt barn enligt dina önskemål. E-tjänst

Vid frågor och funderingar om specialkost är ni välkomna att kontakta kostchef Martin Zetterström
martin.zetterstrom@mellerud.se

Övrig information

OBS!
På grund av allergier ber vi alla som vistas på Rådaskolan att inte ha med eller äta nötter, mandlar eller jordnötter i våra lokaler. Tack för visad hänsyn.

Olika nötter som är streck över

Nu finns möjligheten att sjukanmäla sitt barn via mobilen. Se instruktioner på Rådaskolans hemsida.

Jag vill dela med mig av ett arbete som polisen i Västra Götaland har delat ut. Polisen har tagit fram ett informationsmaterial ”Föräldraskolan” gällande droger som är speciellt riktat till vårdnadshavare. Se bifogad länk.

Föräldraskolan: Information till vårdnadshavare om droger (pdf)

Robert Olsson Rektor

e-tjänst Skola24

Nu kan du som vårdnadshavare och som har barn på Rådaskolan i årskurs 7 - 9 ansöka om konto till Skola24 via e-legitimation.

Ansök via länken: Skola24

Manual Skola24 MobilApp för vårdnadshavare (pdf)

Skola24 för vårdnadshavare. Klicka här för mer information


Kontaktlärare Höstterminen 2022

7A Jon Danielsson jon.danielsson@mellerud.se och
Jenny Ferlin jenny.ferlin@mellerud.se
7B Ella Atkins Ryman ella.atkins@mellerud.se och
Glenn Öder glenn.oder@mellerud.se
7C Peter Jarlmo peter.jarlmo@mellerud.se och
Susanna Skoglund susanna.skoglund@mellerud.se
7D Karin Lundberg karin.lundberg@mellerud.se och
Simon Nilsson simon.nilsson@mellerud.se
7E Mats Björklund mats.bjorklund@mellerud.se och
Angel Porres Garcia Cardoso angel.porres.g-cardoso@mellerud.se
8A Rosita Olsson rosita.olsson@mellerud.se och
Petra Johansson petra.johansson@mellerud.se
8B Helena Mjörnestål helena.mjornestal@mellerud.se och Daniel Roos
8C Angela Sandberg angela.sandberg@mellerud.se och
Wasim Atta wasim.atta@mellerud.se
8D Martin Lindahl martin.lindahl@mellerud.se och
Lina Al Rashed Abazid lina.al.rashed.abazid@mellerud.se och
Per Blomberg per.blomberg@mellerud.se
8E Emma Moberg emma.moberg@mellerud.se och
Anders Björklund anders.bjorklund@mellerud.se
9A Päivi Turtinen Karlsson paivi.turtinen-karlsson@mellerud.se och
Riikka Salo riikka.salo@mellerud.se
9B Lars Lindström lars.lindstrom@mellerud.se och
Susanne Schubert Lindström susanne.schubert-lindstrom@mellerud.se
9C Inga Andersson inga.andersson@mellerud.se och
Rabba Eid rabba.eid@mellerud.se
9D Calle Andersson calle.andersson@mellerud.se och
Ute Faust Thomas ute.faust.thomas@mellerud.se

Sidan uppdaterades 28 november 2022