Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta surfa på denna webbplats accepterar du cookies.

X

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

OBS! Detta är ett nyhetsarkiv och informationen kan därför vara inaktuell.

Mellerud blir systerstad med Scandia i USA

Staden Scandia i USA har blivit systerstad med Mellerud. På kommunfullmäktige den 20 april skrevs ett samarbetsavtal under som ska bidra till ett utbyte av kunskap och erfarenheter med nytta för båda samhällen.

 

På kommunfullmäktige den 20 april skrev representanter från staden Scandia i USA och Mellerud under ett samarbetsavtal om att bli systerstäder genom en digital ceremoni. Samarbetet ska bidra till ömsesidig nytta för båda samhällen genom att utbyta kunskap och dela erfarenheter inom bland annat kultur, utbildning och turism.

Staden Scandia har ca 4000 invånare och ligger i delstaten Minnesota i USA. Platsen anses ha varit den första svenska bosättningen i Minnesota under den stora emigrationen från Sverige till Nordamerika under mitten av 1800-talet. En av de svenska nybyggare som grundade staden Scandia var Sven Andersson (1825 – 1885) från Åroset i Sundals Ryr. Han var den förste dalslänningen som emigrerade till USA år 1851.

Enligt samarbetsavtalet strävar Scandia och Mellerud efter att skapa gemensamma utbyten inom följande områden:

  • Utveckling av utbyten för ungdomar via grundskolor.
  • Utveckling av affärsrelationer och ekonomiskt samarbete.
  • Hjälp med släktforskning och kontakt med släktingar.
  • Främjande av kulturarvs- och konstprogram i varje systersamhälle, inklusive möjliga utbyten inom konstutställningar, musik, dans och andra kulturella aktiviteter.
  • Utveckling av relationer och utbyte av idéer mellan museer och andra kulturorganisationer.
  • Lokala utbytesmöjligheter för ungdoms-, affärs-, konst- och boenderesor.

 

Fakta:

Sister City Program, administrerat av Sister Cities International, initierades 1956 av USA: s dåvarande president Dwight D. Eisenhower för att uppmuntra vänskap och förståelse mellan USA och andra nationer genom direkt personlig kontakt. Nätverket har idag över 2 000 partnerskap i mer än 140 länder.

 

Publicerad 25 april 2022