Mellerud ställer upp! Mottagande av fler flyktingar från Ukraina
Under torsdagskvällen tog Melleruds kommun emot fler flyktingar som söker skydd undan kriget som pågår i Ukraina.
I helgen kom 12 flyktingar till Mellerud och igår eftermiddag kom ett meddelande från Migrationsverket om att det fanns ett akut behov av boende för flyktingar från Ukraina. De 9 flyktingar som kom under torsdagskvällen har fått plats på de boenden som Melleruds kommun och det kommunala fastighetsbolaget MellerudsBostäder ställt iordning.
MellerudsBostäder och kommunen har på väldigt kort tid kunnat ställa iordning ett antal lägenheter i Dals-Rostock som stod tomma och tack vare alla generösa invånare lyckades vi tillsammans göra lägenheterna klara och fylla dem med möbler innan flyktingarna ankom kommunen.
Just nu har kommunen och MellerudsBostäder fler lediga platser att erbjuda om Migrationsverket har behov av ytterligare akutplatser för flyktingar från Ukraina.
Mellerud ställer upp
Engagemanget har varit stor från Mellerudborna att bidra med möbler till de akutboenden som ställts iordning. Vi vet att det finns fler personer som vill hjälpa till även på andra sätt. I nuläget görs ingen aktiv insamling av ytterligare insatser. Däremot uppmanar vi dig som känner att du vill hjälp till att anmäla ditt intresse till medborgarkontoret@mellerud.se.
Flyktingarna har flytt från ett land i krig. Akutboendet blir i vissa fall en av de första trygga platserna att få landa och bearbeta det man varit med om. Vi ber er därför visa förståelse för flyktingarnas situation och inte direkt gå in på boendena, utan att börja med att anmäla ditt intresse. Tack för förståelsen.
Därför tar kommunen emot flyktingar
Ökningen av personer som ansöker om skydd från kriget i Ukraina gör att Migrationsverkets boendesituation är mycket ansträngd. Migrationsverket har därför bett bland annat Melleruds kommun att ta fram akutplatser i av kommunen ägda lokaler som vi tillfälligt kan upplåta till dess att Migrationsverket själva har tillräcklig boendekapacitet.
På boendena finns det sovplatser, andra möbler, mat erbjuds och det finns möjlighet till viss förströelse.